Jaskinia Ziobrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskinia Ziobrowa
Ilustracja
Zbójnicka Turnia w Dolinie Kościeliskiej
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Tatry Zachodnie
Dolina Kościeliska

Właściciel

Skarb Państwa
(Tatrzański Park Narodowy)

Długość

160 m

Głębokość

2 m

Deniwelacja

19 m

Wysokość otworów

1104 (Jaskinia Ziobrowa) i 1108 (Jaskinia pod Niżnią Zbójnicką Turnią) m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

75 (Jaskinia Ziobrowa), 75 (Jaskinia pod Niżnią Zbójnicką Turnią) m

Ekspozycja otworów

ku NW (Jaskinia Ziobrowa), ku SW (Jaskinia pod Niżnią Zbójnicką Turnią)

Data odkrycia

znana od dawna

Kod

(nr inwentarzowy PIG): T.E-08.25 (Jaskinia Ziobrowa), T.E-08.27 (Jaskinia pod Niżnią Zbójnicką Turnią)

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Ziobrowa”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Ziobrowa”
Ziemia49°14′20″N 19°51′50″E/49,238906 19,863794

Jaskinia Ziobrowa, właściwie System Jaskinia Ziobrowa – jaskinia w Zbójnickiej Turni w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich[1]. Długość jaskini wynosi 160 metrów, a jej deniwelacja 19 metrów[2].

System Jaskinia Ziobrowa jest określeniem obejmującym 2 jaskinie poznawane niezależnie od siebie i w wyniku odkryć połączone ze sobą. Są to: Jaskinia Ziobrowa i Jaskinia pod Niżnią Zbójnicką Turnią[3].

Plan jaskini

Jaskinia Ziobrowa[edytuj | edytuj kod]

Inne nazwy to Jaskinia Niżnia pod Zamkiem, Jaskinia Zbiorowa. Wejście do niej znajduje się w Żarze, poniżej Nyży nad Ziobrową, w pobliżu Małej Szczeliny, na wysokości 1104 metrów n.p.m. prawie naprzeciw leżącej po wschodniej stronie Doliny Kościeliskiej Jaskini Obłazkowej[4].

Opis jaskini[edytuj | edytuj kod]

Z otworu wejściowego idzie się Korytarzem Głównym do szczeliny, przechodzącej w rurę, która dochodzi do Zacisku Karkołomnego. Po jego pokonaniu dochodzi się do Sali z Klockami. Odchodzi stąd parę ciągów. Jeden z nich prowadzi do Salki bez Klocków, w drugą stronę idzie się do Zacisku Kręgołomnego, za którym korytarz kończy się ślepo. Kontynuacją ciągu głównego jest jeden z trzech korytarzyków, który prowadzi do rozszerzenia i szczeliny kończącej się Zaciskiem Barkołomnym. Za nim wchodzi do Jaskini pod Niżnią Zbójnicką Turnią[2].

Jaskinia pod Niżnią Zbójnicką Turnią[edytuj | edytuj kod]

Inna nazwa to Dziura przy Ziobrowej. Wejście do niej znajduje się w Żarze, niedaleko Jaskini Ziobrowej i Nyży za Załomem, na wysokości 1108 metrów n.p.m. prawie naprzeciw leżącej po wschodniej stronie Doliny Kościeliskiej Jaskini Obłazkowej[4].

Opis jaskini[edytuj | edytuj kod]

Z otworu jaskini idzie się niewysokim korytarzykiem, który doprowadza do stromego kominka. Na jego dnie znajduje się szczelina prowadząca przez Zacisk Barkołomny do Jaskini Ziobrowej. Kominek prowadzi do najwyższego punktu jaskini i kończy się szczeliną[3].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W jaskini można spotkać niewielkie stalaktyty, polewy naciekowe oraz mleko wapienne. Niewielki stalagnat znajduje się w Sali z Klockami[2][3]

Historia odkryć[edytuj | edytuj kod]

Otwór jaskini i jej początkowe korytarze były znane od dawna. Na południowej ścianie przy otworze zachowały się znaki poszukiwaczy skarbów. 

Jednak dopiero w 2006 roku zbadano dalsze fragmenty jaskini, a w 2007 roku odkryto, że łączy się ona z Jaskinią pod Niżnią Zbójnicką Turnią, tworząc jeden system jaskiniowy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jaskinie Tatr [online], 16 sierpnia 2017 [dostęp 2018-10-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-16].
  2. a b c d Jaskinie – kwartalnik Polskiego Związku Alpinizmu. Nr 3 (48)/2007. ISSN 1234-4346
  3. a b c Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [online], jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2016-03-13].
  4. a b Tatry polskie. Mapa topograficzna 1:10 000. Zarząd Topograficzny Sztabu Generalnego WP, Wydawnictwo Czasopisma Wojskowe, 1984